• WYCIECZKA DO GNIEZNA

          • Dnia 30 listopada 2022r. uczniowie klas I -IV wybrali się do Gniezna, aby zwiedzić Fabrykę bombek Bolglass. Podczas kupowania bombek i ozdób choinkowych mało kto zastanawia się, gdzie i jak powstały. Uczniowie poznali proces produkcji pięknych ozdób choinkowych i teraz już wiedzą, że wyprodukowanie bombki to bardzo pracochłonny, ale ciekawy cykl. Na początku odwiedzili DMUCHALNIĘ, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym, ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji. Następnie uczniowie przeszli do DEKORATORNI, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieli się, że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie każde dziecko wykonało swoje pamiątkowe bombki. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich. Duża różnorodność szklanych ozdób sprawiła, że trudno było wybrać tylko jedną bombkę. Zwiedzanie fabryki dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, o których przypominać będą błyszczące w świetle choinki bombki.

            Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Zostaliśmy wyposażeni w system zwiedzania grupowego audio - tour. Pani przewodnik oprowadziła nas po katedrze, w której zobaczyliśmy m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz dwa gotyckie portale. Tam też wysłuchaliśmy wspaniałej opowieści

            o Drzwiach Gnieźnieńskich, na których zapisano historię życia św. Wojciecha.

            Na zakończenie wizyty w dawnej stolicy, odwiedziliśmy restaurację McDonald’s.

            Wzbogaceni w wiedzę i doświadczenie wieczorem, zmęczeni wróciliśmy do Dzierżążna.

          • ZBIÓRKA KASZTANÓW

          • Dnia 28 listopada 2022r. zakończyliśmy i podsumowaliśmy akcję zbierania kasztanów we współpracy z Nadleśnictwem Krzyż. Akcja miała na celu zebranie owoców leśnych, które zostaną przeznaczone na karmę dla zimowego dokarmiania zwierząt wolno żyjących na terenie Nadleśnictwa Krzyż.

            Uczniowie i przedszkolaki zebrali i przynieśli razem blisko 600kg kasztanów!

            Pani Karolina Śpiewak ogłosiła wyniki konkursu dla klas. Wszystkim klasom za udział w akcji zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Krzyż, Lasy Państwowe.

            Tego dnia odbyły się również warsztaty, których głównym tematem było łowiectwo. Nasze przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się, kim jest myśliwy oraz jakie zwierzęta łowne występują w Polsce i jakie są ich zwyczaje. Warsztaty poprowadził myśliwy pan Jacek Piechota oraz stażysta pan Mikołaj Pawlak z Koła Łowieckiego nr 10 "Knieja" w Poznaniu. Dzieci miały okazję również podziwiać psa myśliwskiego.

            Dziękuję wszystkim przedszkolakom, uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie i aktywny udział w akcji.

            Razem pomożemy leśnym przyjaciołom przetrwać zimę.

            #Nadleśnictwo Krzyż, Lasy Państwowe

          • Do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze 24 dni.

          •  

            Dzieci z oddziału przedszkolnego 5/6-latków rozpoczęły wielkie odliczanie! W ich sali pojawił się kalendarz adwentowy, zawierający 24 pudełeczka. Każdego dnia przedszkolaki będą otwierały jedno pudełeczko i realizowały zawarte w nim zadanie. Startujemy 1 grudnia, dzieci już dopytują i nie mogą się doczekać.

          • „Kreatywny Przedszkolak-Kreatywne Dziecko”

          • W roku szkolnym 2022/2023 grupa 5/6-latków bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym – „Kreatywny Przedszkolak-Kreatywne Dziecko”.

            Główny cel projektu to kreatywne i twórcze działania dzieci oraz „uruchamianie” ich twórczości, tak aby potrafiły zrobić „coś z niczego”. Przedszkolaki co miesiąc wykonują jedno zadanie, zgodnie z harmonogramem projektu. Wykonały już dwa pierwsze – sensoryczne drzewo i makietę lasu. Z niecierpliwością czekają na następne.

          • Wycieczka do Poznania

          •  

            Dnia 24 listopada uczniowie klas IV-VIII wybrali się na wycieczkę do Poznania. Po drodze odwiedzili Termy Tarnowskie, gdzie skorzystali z wielu atrakcji wodnych: zjeżdżalni, jacuzzi oraz atrakcji przygotowanych w basenach rekreacyjnych. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie uczniowie mocno poczuli atmosferę zbliżających się świąt. Muzeum Rogalowe i warsztaty z Rogalowym Mistrzem oraz najprawdziwszym Poznaniakiem- Wujem Biniem, to następna atrakcja, która na nas czekała. Podróżnicy poznali legendę związaną z historią Rogali Świętomarcińskich oraz recepturę ich wykonania. Podjęli próbę wypieku Rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi, a także poznali wyrazy charakterystyczne dla gwary poznańskiej m.in: kozik, glanc, bejmy, piwnica, tytka, fyrtel. Niezwykle ciekawa okazała się legenda o poznańskich koziołkach, a z okien Muzeum można było podziwiać pokaz słynnych koziołków. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali Certyfikat Rogalowego Czeladnika oraz degustowali pyszne rogale. Nie obyło się bez posiłku w McDonald’s.

            To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

            Do zobaczenia na kolejnej wycieczce.

          • Życzliwym być ZAWSZE I WSZĘDZIE

          •  

            W poniedziałek 21 listopada rozpoczęliśmy szkolny tydzień ŻYCZLIWOŚCI. Od samego rana panowała bardzo ciepła i radosna atmosfera. Na szkolnych korytarzach pojawiły się hasła i plakaty pełne życzliwych słów. Każdy uczeń, każda uczennica, nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał order „Jestem życzliwy”, Jestem życzliwa”.

            Ponadto na zajęciach świetlicowych uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialną pt. „Życzliwość na co dzień”. Wzięli udział w pogadance, dzięki której odpowiedzieli co to znaczy być życzliwym i czy warto być takim człowiekiem. Wykonali drzewko życzliwości, a także odegrali kilka scenek życzliwych zachowań. Uczyliśmy się piosenek: „Przyjaciela mam”, „Przepraszam, proszę, dziękuję”. Podsumowaniem było wykonanie plakatu, na którym umieściliśmy nasze życzenia pomyślności i życzliwości dla wszystkich, którzy są z nami w szkole a także tym którzy nas odwiedzają.

            Życzliwym warto być.

            Bądźmy życzliwymi zawsze i wszędzie o każdej porze.

          • TYDZIEŃ Z HIGIENĄ

          • TYDZIEŃ Z HIGIENĄ

            Higiena- zdrowie i dbanie o czystość ciała, to utrwalili sobie uczniowie, którzy na zajęciach

            świetlicowych wzięli udział w cyklu zajęć o higienie osobistej. Uczniowie obejrzeli prezentację

            pt. Higiena tak, bakterie nie”. Włączyli się w dyskusję czym jest higiena, jakie mamy rodzaje

            higieny oraz jak dbać o higienę. W grupach wykonali plakaty o higienie: rąk, stóp, głowy, ciała

            i jamy ustnej. Nie zabrakło przypomnienia i śpiewu piosenek, które uczyli się już od najmłodszych lat: „Szczotka, pasta, kubek…”, „Myję ręce”.

            Kolejnym punktem tygodnia z higieną były rebusy, labirynty, wykreślanki, quizy i kolorowanki o tematyce czystości i higieny. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Moja higiena”, gdzie każdy przedstawił dowolną techniką jak dba o higienę swojego ciała.

            Podsumowaniem tygodnia higieny było stworzenie Katalogu Zasad Higieny Osobistej, a także wręczenie dyplomów i nagród dla uczestników konkursu.

            PAMIĘTAJMY O HIGIENIE KAŻDEGO DNIA.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia .

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia .

            Dzisiaj odchodzilismy Dzień Pluszowego Misia.

            Dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywy udział i przyniesienie ze sobą do szkoły misia. Pluszaki umiliły nam ten dzień. Dzieci podzieliły się z klasą wspomnieniami oraz opowiedziały ciekawe historie z misiem związane.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

          • Thanskgiving - Święto Dziękczynienia w naszej szkole

          •  

            W ostatni czwartek listopada przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach kulturowych poświęconych historii i zwyczajom związanym z narodowym świętem Stanów Zjednoczonych "Thanksgiving Day".

            Dzięki licznym quizom i ciekawym ćwiczeniom utrwalili poznane słownictwo i poszerzyli wiedzę dotyczącą kultury i historii USA. Najmłodsi uczniowie wykonali prace plastyczne, a starsi drzewko wdzięcznosci.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim
      • 0672560221 Dyrektor szkoły - mgr Iwona Błachnia
      • Szkoła Podstawowa im Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Dzierżążno Wielkie 24, 64-730 Wieleń Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim zachęca do dobrowolnych wpłat na nr rachunku bankowego: Bank Spółdzielczy w Wieleniu 46 8960 0003 0008 3726 2000 0010 64-730 Wieleń Dzierżążno Wielkie 24, Poland
      • Krystyna Górzna e-mail: paragrafodadoz@wp.pl tel. 728758706
      • Elektroniczna skrzynka podawcza pozwala na doręczanie do instytucji pism podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym w sposób zapewniający otrzymanie urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP). UPP jest dowodem doręczenia pisma, a widniejąca na nim data stanowi datę doręczenia. W celu dostarczenia do naszej Szkoły dokumentu elektronicznego należy zarejestrować się na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) pod adresem epuap.gov.pl. Po założeniu konta i zalogowaniu się na ePUAP użytkownik ma dostęp do elektronicznej skrzynki podawczej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim Adres skrytki na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) /spdzierzazno/SkrytkaESP Na przedmiotowy adres skrytki użytkownicy platformy ePUAP będą mogli przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru Pismo ogólne udostępnianego przez usługę powszechną o nazwie "Pismo ogólne do podmiotu publicznego", która jest dostępna dla zalogowanego użytkownika portalu ePUAP: - ścieżka dostępu: Strona główna > Inny podział spraw > Alfabetyczna lista spraw - należy wybrać usługę "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza zawiera jeden formularz elektroniczny pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Za jego pomocą załatwią Państwo każdą sprawę należącą do kompetencji Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim.. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011r. w sprawie sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych, doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępnienia formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz. U. 2011 nr 206 poz. 1216) akceptuje formaty elektroniczne wymienione w niniejszym Rozporządzeniu. Maksymalny rozmiar dokumentu elektronicznego to 3 megabajty. Pliki zawierające szkodliwe oprogramowanie będą automatycznie usuwane. Odnośnie spraw załatwianych w trybie postępowania administracyjnego konieczne jest podanie imienia, nazwiska, adresu osoby wnoszącej pismo oraz jej podpisu. Elektroniczna skrzynka podawcza obsługuje zarówno bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny jak i jego darmowy odpowiednik, czyli profil zaufany ePUAP.
    • Logowanie