• DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • 21 listopada na całym świecie obchodzimy „World Hello Day”. Święto to zostało uchwalone w 1973r. w Stanach Zjednoczonych i było wezwaniem do pokoju. W naszej szkole obchodzimy je pod nazwą Dzień Życzliwości, promując wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych z uśmiechem na twarzy.

            My uczniowie, ci młodsi i ci starsi wymieniliśmy się spostrzeżeniami, czym jest życzliwość, co to znaczy być życzliwym dla innych i co zyskujemy będąc życzliwymi każdego dnia? Wspólnie na zajęciach świetlicowych stworzyliśmy mądre zasady w byciu życzliwym. Oto one:

            1. Mów często czarodziejskie słowa: „dziękuję”,

            ”proszę”, „przepraszam”.

            2. Popełniając błąd, nie wstydź się powiedzieć: „pomyliłam się”.

            3. Bądź odważny w każdej sytuacji, nawet, jeśli nie leży to w Twojej naturze.

            4. Bądź odpowiedzialny za wszystko, co mówisz i za to, co robisz.

            5. Przestań mieć pretensje do innych, bo przykleją się do ciebie narzekacze, a odsuną ludzie pogodni i radośni.

            6. Unikaj ludzi, którym się nic nie podoba i którzy nie mają ciekawych zainteresowań.

            Wysłuchaliśmy bajki o życzliwości, wykonaliśmy zadania dotyczące zagadnień: uśmiech, szacunek, dobro, itd. Na koniec wspólnie bawiliśmy się w piórka życzliwości, z których wykonaliśmy order życzliwości - „Uśmiechnij się i bądź życzliwym”.

            My, uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim zwracamy się z apelem do wszystkich:

            Darzmy się życzliwością, uprzejmością, serdecznością i sympatią.

          • Zdrowy styl życia

          • W minionym tygodniu tematem przewodnim w grupie 5/6-latków był zdrowy styl życia. W związku z tym w piątek (17.11.) przedszkolaki przygotowały zdrowe, pyszne i kolorowe kanapki. Samodzielnie smarowały masełkiem kromki chleba, na których układały kompozycje z produktów bogatych w witaminy: sałaty, pomidora, ogórka, rzodkiewki, papryki, szczypiorku, sera żółtego, szynki. Wszyscy z zaangażowaniem dobierali składniki tak, aby kanapki wyglądały apetycznie i wyjątkowo. Po przygotowaniu dzieci zajadały je ze smakiem. Okazało się, że własnoręcznie przygotowane jedzonko smakuje najlepiej. Oprócz pysznych kanapek, przedszkolaki miały również okazję spróbować świeżo wyciskanych soków z jabłek i marchewek. Soczki nie zawierające cukru i konserwantów smakowały dzieciom tak bardzo, że po wypiciu, na buziach pozostawały tylko kolorowe „wąsy”.

            Nasuwa się jedno zdanie, które idealnie opisałoby te zajęcia – to była prawdziwa bomba witaminowa!

          • Zdrowie naszym skarbem - zdrowe odżywianie

          •  

            W tym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego 3/4- latków bogacą wiedzę o zdrowym trybie życia i zdrowym odżywianiu się W ramach kształtowania dobrych nawyków żywieniowych i nabyciu wiedzy o zdrowym odżywianiu się maluszki na zajęciach robiły zdrowe i smaczne kanapki.

             

            Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty.

            Okazało się, że dzieci lubią jednak warzywa, a najlepiej smakują im te zrobione własnoręcznie.

          • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

          •  

            "POEZJA ALEKSANDRA FREDRY"

            15.11.2023 r. w Bibliotece XXI wieku w Wieleniu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Poezja Aleksandra Fredry". Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły.

            III miejsce zdobyła Julia Pauka

            Wyróżnienia: Agata Kozica, Magdalena Kleczewska i Gabriel Izydor.

            Wiersze recytowali też Nina Bakinowska i Antoni Chmurak.

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Bajka wędruje po świecie,

            dzisiaj do nas zawitała.

            Drogie dzieci, dobrze wiecie,

            że Was bajka pokochała!

            A postacie z różnych bajek

            znacie przecież doskonale!!!

          • 105 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          •  

            1918 – 2023

            105- rocznica odzyskania niepodległości to bardzo uroczyste święto. Na zajęciach świetlicowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim przypomnieli sobie, ile znaczy ta data.

            Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

            Niewątpliwie 11listopada jest świętem bardzo ważnym, dlatego, też my uczniowie uczciliśmy pamięć TYGODNIEM PAMIĘCI O WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ POLSCE.

            Obejrzeliśmy filmy edukacyjne o symbolach narodowych i trzech rozbiorach które miały miejsce na naszej ojczyźnie, wzięliśmy udział w pogadankach, z których dowiedzieliśmy się o życiu pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Przypomnieliśmy sobie, co to znaczy być patriotą.

            Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego. Wykonaliśmy flagę Polski: gdzie biel symbolizuje czystość jaką reprezentuje orzeł i czerwień, która jest symbolem waleczności i odwagi oraz krwi przelanej przez Polaków w obronie ojczyzny.

            Zrobiliśmy mapę Polski, by zawsze pamiętać jak ważna jest tożsamość narodowa i wzajemny szacunek, by nie dopuścić do ponownego zniknięcia Polski z map świata.

            Nie mogło zabraknąć plakatu orła białego w koronie – symbolu zwycięstwa nad wrogiem.

            Pamiętajmy o zgodzie i jedności, by Polska była wolna i niepodległa oraz mogła istnieć dziś – jutro – i zawsze.

             

             

          • SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ.

          •  

            Dnia 6 listopada 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące Profilaktyki Uzależnień. Warsztaty prowadziła pani pedagog Edyta Poznaniak- Helak. W warsztatach udział wzięli uczniowie klas IV-VIII.

            Uczniowie klas: IV-VI

            ● Cyberprzemoc – jak nie paść ofiarą, a jednocześnie nie stać się agresorem?

            Uczniowie klas: VII-VII

            ● Mój świat w socjal mediach.

            Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się o niebezpieczeństwie czyhającym na nich w Internecie. Pani Pedagog zwróciła uwagę na to, jakie informacje można umieszczać na portalach społecznościowych, a jakich unikać. Uczuliła, aby nie „prześladować” nikogo w sieci, bo raz umieszczona tam informacja zostaje na stałe. Przypomniała też co nam grozi, jakie konsekwencje poniesiemy w związku z nieprzestrzeganiem prawa właściwego i bezpiecznego poruszania się w sieci Internetowej.

            Warsztaty były niezwykle interesujące. Mamy nadzieję, że te zajęcia ustrzegą naszych uczniów przed złymi wyborami.

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          •  

            Dzisiaj świętowaliśmy w naszej szkole Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym przybliżyli najważniejsze fakty z historii Polski. Na tle muzyki recytowali wiersze największych polskich poetów. Mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu naszych uczniów.

            Również dziś braliśmy udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji "Szko

          • Pasowanie na ucznia

          •  

             

            10 listopada 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły panią Iwonę Błachnia. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.

            Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

             

          • Rogale świętomarcińskie.

          • Dzieci z klasy III na zajęciach kreatywnych przygotowały i upiekły przepyszne rogale świętomarcińskie trochę zmodyfikowane, bo z ciasta francuskiego z nadzieniem czekoladowym i różanym ale najważniejsze, że było przy tym wiele radości i przyjemności z jedzenia.Rogale świętomarcińskie powstały około 150 lat temu. Z roku 1860 pochodzi najstarsza reklama tego pysznego wypieku opublikowana w „Dzienniku Poznańskim”. Jednak tradycja pieczenia rogali 11 listopada zapoczątkowana została w 1891 roku. Wtedy właśnie ksiądz Jan Lewicki z parafii św. Marcina w Poznaniu poprosił wiernych, aby przyłączyli się do pomocy potrzebującym. Na apel odpowiedział lokalny cukiernik – Józef Melzer, który upiekł 3 blachy rogali z makiem i ofiarował je biednym. Z roku na rok coraz więcej osób piekło rogale świętomarcińskie – dzięki temu biedni mogli się najeść, a bogatsi kupić rogale wspomagając potrzebujących.

          • RODACY BOHATEROM

          • Z radością informujemy, że nasza szkoła bierze udział w akcji paczkowej pn. "Rodacy Bohaterom". Akcja to ogólnopolskie działanie, ponad podziałami i ponad granicami. Na święta Bożego Narodzenia włączamy chętne osoby do działań - zbierając różne dary, które przekażemy kombatantom w Polsce i na Kresach oraz polskim środowiskom kresowym. Osoby, które chcą wspomóc akcję mogą przynosić dary do szkoły do specjalnie przygotowanych kartonów. Akcja rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada, a trwać będzie do końca miesiąca.

            Poniżej dołączamy listę potrzebnych rzeczy.

            Zachęcamy do udziału w akcji wszystkich uczniów, przedszkolaków, pracowników oraz przyjaciół naszej szkoły.

          • Nieodpłatna pomoc prawna ……

          •  

            Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda ("w górę serca") realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców (w tym młodzieży) w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne. Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znajdą Państwo na dedykowanej dla Powiatu stronie internetowej.

          • Narodowe Czytanie

          • W podziękowaniu za zorganizowanie tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie otrzymaliśmy od Pary Prezydenckiej pamiątkowy egzemplarz powieści

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim
      • 0672560221 Dyrektor szkoły - mgr Iwona Błachnia
      • Szkoła Podstawowa im Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Dzierżążno Wielkie 24, 64-730 Wieleń Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim zachęca do dobrowolnych wpłat na nr rachunku bankowego: Bank Spółdzielczy w Wieleniu 46 8960 0003 0008 3726 2000 0010 64-730 Wieleń Dzierżążno Wielkie 24, Poland
      • Krystyna Górzna e-mail: paragrafodadoz@wp.pl tel. 728758706
      • Elektroniczna skrzynka podawcza pozwala na doręczanie do instytucji pism podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym w sposób zapewniający otrzymanie urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP). UPP jest dowodem doręczenia pisma, a widniejąca na nim data stanowi datę doręczenia. W celu dostarczenia do naszej Szkoły dokumentu elektronicznego należy zarejestrować się na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) pod adresem epuap.gov.pl. Po założeniu konta i zalogowaniu się na ePUAP użytkownik ma dostęp do elektronicznej skrzynki podawczej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim Adres skrytki na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) /spdzierzazno/SkrytkaESP Na przedmiotowy adres skrytki użytkownicy platformy ePUAP będą mogli przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru Pismo ogólne udostępnianego przez usługę powszechną o nazwie "Pismo ogólne do podmiotu publicznego", która jest dostępna dla zalogowanego użytkownika portalu ePUAP: - ścieżka dostępu: Strona główna > Inny podział spraw > Alfabetyczna lista spraw - należy wybrać usługę "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza zawiera jeden formularz elektroniczny pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Za jego pomocą załatwią Państwo każdą sprawę należącą do kompetencji Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim.. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011r. w sprawie sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych, doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępnienia formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz. U. 2011 nr 206 poz. 1216) akceptuje formaty elektroniczne wymienione w niniejszym Rozporządzeniu. Maksymalny rozmiar dokumentu elektronicznego to 3 megabajty. Pliki zawierające szkodliwe oprogramowanie będą automatycznie usuwane. Odnośnie spraw załatwianych w trybie postępowania administracyjnego konieczne jest podanie imienia, nazwiska, adresu osoby wnoszącej pismo oraz jej podpisu. Elektroniczna skrzynka podawcza obsługuje zarówno bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny jak i jego darmowy odpowiednik, czyli profil zaufany ePUAP.
    • Logowanie