• Sprzątanie świata

          • Od 30 lat w Polsce Fundacja Nasza Ziemia prowadzi we wrześniu akcję Sprzątanie świata – Polska. W naszej szkole uczniowie zbierali odpady na terenie wioski. Dziękujemy pani sołtys Beacie Picie za ufundowanie worków i rękawiczek.

            Czy wiecie Państwo, że jeden niedopałek papierosa zatruwa 1000 litrów wody w glebie? Zawsze tej inicjatywie towarzyszy edukacja.

            Zapraszamy do obejrzenia okolicznościowej gazetki na korytarzu szkolnym i galerii zdjęć.

          • Zbieramy kasztany

          •  

             

            Zachęcamy wszystkich uczniów i przedszkolaków do udziału w naszej akcji zbiórki kasztanów we współpracy z firmą Pharmeko Your partner.

            Ta akcja będzie dużym wyzwaniem i frajdą oraz pomoże choć w części zaspokoić potrzeby finansowe naszej placówki.

            Nieuszkodzone, wolne od pleśni kasztany można przynosić do szkoły do końca listopada.

             

          • Zabawy badawcze

          • W minionym tygodniu zajęcia edukacyjne w grupie 5/6-latków skupione były na zmysłach człowieka. Dzięki zabawom badawczym dzieci mogły zadbać o rozwój swoich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku. Jedną z zabaw, która wywołała dużo radości było rozpoznawanie z zawiązanymi oczami smaków owoców. Celem zajęć było nie tylko rozwijanie zmysłu smaku, ale też utrwalenie nazw owoców, wdrażanie do przestrzegania prostych zasad higieny, takich jak mycie owoców przed spożyciem, wyrabianie nawyków prozdrowotnych oraz zachęcanie do zdrowego odżywiania się.

          • INNOWACJE PEDAGOGICZNE NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO

          •  

            W tym roku szkolnym realizujemy na lekcjach języka polskiego w klasach IV-VIII dwie innowacje pedagogiczne. Pierwsza z nich to "Słówko tygodnia". Jej celem jest między innymi wzbogacenie słownictwa uczniów, rozwijanie aktywności w zakresie wykorzystania trudnych słów czy zwiększenie sprawności w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem. Na początku każdego tygodnia uczniowie będą otrzymywali wklejkę z nowym, trudnym słowem. Następnie będziemy układać z nim zdania i prowadzić różne aktywności - używać w mowie i piśmie, sprawdzać znajomość znaczenia.

            Druga innowacja "Myślenie wizualne na lekcjach języka polskiego" jest odpowiedzią na uczniowskie trudności w zapamiętaniu informacji z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. Cele tej innowacji to m.in. ułatwienie uczniom uczenia się poprzez notatki wizualne oraz rozwijanie w nich umiejętności związanych z twórczym i kreatywnym tworzeniem notatek. Wprowadzenie tychże innowacji niewątpliwie uatrakcyjni lekcje języka polskiego.

          • NARODOWE CZYTANIE 2023 Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem"

          • "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów".

            /Kartezjusz/

             

            Nasza szkoła również dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku oddamy się lekturze powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

            Spotkamy się 11 września br. w godzinach 9.30 - 11.15 w sali nr 2.

            Osoby, które chciałyby dołączyć do wspólnego czytania, mogą zgłaszać się do pani Katarzyny Łapawy-Siarnik.

            Serdecznie zapraszamy.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Po długich tegorocznych wakacjach przyszedł czas powrotu do szkoły. Na inauguracji roku szkolnego 2023/2024 zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice. W tej uroczystej chwili towarzyszyli nam także zaproszeni goście: p. Agnieszka Gapska - skarbnik gminy Wieleń, p. Iwona Niezborała - skarbnik SAO w Wieleniu, p. Beata Pita - sołtys wsi Dzierżążno Wielkie, p. Karolina Śpiewak - specjalista do spraw komunikacji społecznej Nadleśnictwa Krzyż, p. Anna Jąkalak - przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły oraz ks. Tomasz Styczeń - proboszcz parafii w Dzierżążnie Wielkim. Okolicznościowe przemówienie pani dyrektor rozpoczęło Szczególnie ciepło zostali przywitani uczniowie klas pierwszych. Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami. W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom.

          • Zapraszamy, bo królowa może być tylko jedna :)

          • WARSZTATY INTERAKTYWNE "O matmo!"

            przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

            Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w warsztatach interaktywnych "O matmo!", która dostępna będzie przez dwa dni - 31.08 od 10:00 do 19:00 i 1.09 w godzinach od 9:00 do 13:45 w naszej Mediatece.

            Kilka słów o wystawie:

            O matmo!” to nowa mobilna wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez nasz zespół z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.

            Królowa nauk

            Dlaczego bohaterką tej nowej wystawy została właśnie matematyka? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze dlatego, że to królowa nauk. Po drugie od lat badania i statystyki pokazują, że to właśnie ona jest przysłowiową piętą achillesową polskich uczniów. Stąd idea, by pomóc uczniom zrozumieć sens i logikę działań matematycznych, a także pomóc im je polubić.

            Interaktywne eksponaty

            Eksponaty tworzące „O matmo!” podzielone są na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Uczniowie mogą dzięki nim np. uzmysłowić sobie lepiej, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Eksponaty charakteryzuje także zróżnicowanie – niektóre wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób.

            Nie zapomnijcie nas odwiedzić w tych dniach

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim
        • 0672560221 Dyrektor szkoły - mgr Iwona Błachnia
        • Szkoła Podstawowa im Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Dzierżążno Wielkie 24, 64-730 Wieleń Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim zachęca do dobrowolnych wpłat na nr rachunku bankowego: Bank Spółdzielczy w Wieleniu 46 8960 0003 0008 3726 2000 0010 64-730 Wieleń Dzierżążno Wielkie 24, Poland
        • Krystyna Górzna e-mail: paragrafodadoz@wp.pl tel. 728758706
        • Elektroniczna skrzynka podawcza pozwala na doręczanie do instytucji pism podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym w sposób zapewniający otrzymanie urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP). UPP jest dowodem doręczenia pisma, a widniejąca na nim data stanowi datę doręczenia. W celu dostarczenia do naszej Szkoły dokumentu elektronicznego należy zarejestrować się na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) pod adresem epuap.gov.pl. Po założeniu konta i zalogowaniu się na ePUAP użytkownik ma dostęp do elektronicznej skrzynki podawczej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim Adres skrytki na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) /spdzierzazno/SkrytkaESP Na przedmiotowy adres skrytki użytkownicy platformy ePUAP będą mogli przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru Pismo ogólne udostępnianego przez usługę powszechną o nazwie "Pismo ogólne do podmiotu publicznego", która jest dostępna dla zalogowanego użytkownika portalu ePUAP: - ścieżka dostępu: Strona główna > Inny podział spraw > Alfabetyczna lista spraw - należy wybrać usługę "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza zawiera jeden formularz elektroniczny pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Za jego pomocą załatwią Państwo każdą sprawę należącą do kompetencji Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim.. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011r. w sprawie sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych, doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępnienia formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz. U. 2011 nr 206 poz. 1216) akceptuje formaty elektroniczne wymienione w niniejszym Rozporządzeniu. Maksymalny rozmiar dokumentu elektronicznego to 3 megabajty. Pliki zawierające szkodliwe oprogramowanie będą automatycznie usuwane. Odnośnie spraw załatwianych w trybie postępowania administracyjnego konieczne jest podanie imienia, nazwiska, adresu osoby wnoszącej pismo oraz jej podpisu. Elektroniczna skrzynka podawcza obsługuje zarówno bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny jak i jego darmowy odpowiednik, czyli profil zaufany ePUAP.
      • Logowanie