Klasa III przygotowała bardzo smaczne i zdrowe kanapki na swoje drugie śniadanie w ramach programu "Bieg po zdrowie". Dziękujemy rodzicom za pomoc w zakupie potrzebnych produktów. Hanna Wojciechowska
Aktualności
Talerz zdrowego posiłku
W ramach programu Trzymaj formę klasy IV - VIII przygotowały własnoręcznie śniadanie bez soli, z użyciem ziół.
Uczymy się mówić asertywne NIE
W dniu 16.11.2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim wzięli w ramach zajęć świetlicowych w lekcji z programu Bieg po zdrowie – Uczymy się mówić asertywne NIE. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ma swoją własną wolę, a także, że obrona własnych granic to wyrażenie, czego chcę, a czego nie chcę. Nauczyliśmy się, że bycie asertywnym, to powiedzenie słowa NIE z informacją o tym, co zamierzamy zrobić. Musimy pamiętać, że asertywna odmowa nie zawiera pretensji, ani usprawiedliwień.
Wykonaliśmy w parach kilka scenek, – Dlaczego, nie chcę żeby przy mnie palono. Zapisaliśmy i przeanalizowaliśmy 5 praw zachowań asertywnych:
1. Masz prawo do robienia tego, czego chcesz, dopóki nikogo to nie rani.
2. Masz prawo do zachowania swojej godności przez asertywne zachowania.
3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb dopóty, dopóki uznajesz, że druga strona ma prawo odmówić.
4. Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą i wyjaśnienia jej.
5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.
Na koniec zajęć wspólnie ustaliliśmy, że trzeba być asertywnym, stanowczo mówić NIE używkom – by być zdrowym.Monika Rzysko, Natalia Dobczyńska
Dzień Pluszowego Misia 25.11.2018r.
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny Pluszowego Misia. Miś jest przyjacielem dzieci, a więc trzeba pamiętać o urodzinach przyjaciela.
Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano dnia 23.11.2018r. Święto Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło swojego „pluszaka”. Zabawka ta towarzysz, przez wiele lat, to nie tylko pluszowa Przytulanka, ale także „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony.
Na początku dzieci poznały historię Pluszowego Misia. Zobaczyły jak wyglądał pierwszy miś. Zapoznały się z historią powstania bajek z misiem w roli głównej: „Kubuś Puchatek”, „Miś Yogi”, „Miś Uszatek”, „Coralgol”, „Gumisie”.
Ciekawa okazała się autentyczna historia „Misia Wojtka”, który był współtowarzyszem żołnierzy i przeszedł z nimi front.
Następnie dzieci wykonały kolorowe misie, oraz każdy przedstawił swojego Pluszaka i powiedział, za co kocha i w co lubił bawić się swoją maskotką. Wspólny quiz o niedźwiedziach i zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi” zakończyły nasz - „misiowy dzień”.
„Czy to, jutro czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”.Natalia Dobczyńska, Monika Rzysko
Czyste powietrze wokół nas - program edukacji antytytoniowej
– ,,Ten zielony Dinek nie lubi palaczy ucieka przed dymem
Papieros to nasz wróg, zdrowie zabiera .Nie wolno to szkodzi dość tego palenia !.
Oddział przedszkolny 5/6 latków rozpoczął realizację przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej w ramach tygodnia o zdrowiu (19-23.112018r)
Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu. W listopadzie dzieci rozpoczęły cykl zajęć warsztatowych : co i dlaczego dymi ?,jak się czuję, kiedy dymi papieros ?,co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy? jak unikać dymu papierosowego - nie pal przy mnie.
Wspólnie wykonaliśmy Dinka – maskotkę programu oraz plakat NIE PAL !!!. Zaprosiliśmy p. higienistkę szkolną Grażynę Linkę na zajęcia z Dinkiem . Umiemy już zaśpiewać piosenkę o naszej maskotce również w języku angielskim ,gdyż w edukację antynikotynową dzieci włączyła się p. Agnieszka Wojewoda .W piątek 23.11.2018 roku podsumowując tydzień edukacji zdrowotnej kodowaliśmy na dywanie – tym razem hasła o zdrowiu oraz ułożyliśmy Dinka ,by zawsze przypominał nam NIE PAL – TO SZKODZI !.
CYFROWA SZKOŁA
Rozpoczęły się zajęcia z programu Cyfrowa Szkoła- Uczniowskie Laboratoria Informatuczne. Stawiamy pierwsze kroki z programem Canva.
Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym
Małe, duże, bure, kolorowe, milutkie, z kokardką i w kubraczkach… całe mnóstwo pluszowych misiów, zagościło w piątek 23.11.2018 roku w sali oddziału przedszkolnego 5/6 latków. Dzieci z paniami uroczyście i bardzo radośnie obchodziły tegoroczny Dzień Pluszowego Misia. Nie zabrakło wspólnego śpiewania misiowych piosenek, tańców i zabaw. Dzieci na zajęciach słuchały bajek o misiach ,poznały historię zabawek ,wykonały kartę pracy pt ,,Mój Miś ”Prawdziwą gratką dla przedszkolaków było „małe co nieco” czyli miodek, przysmak wszystkich misiów oraz hit dnia zielony słodki makaron . Był to dzień pełen śmiechu i radości bo przecież dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci. Iwona Błachnia i Agnieszka Caban.
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego
19 listopada odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego w kategorii dziewcząt i chłopców.
1 miejsce zajęła Gabriela Grabowa,
2 Martyna Siwiak,
3 Julia Nerka,
4 Maja Trembicka.
Wśród Chłopców najlepszą grą w tenisa stołowego wykazal sie Norbert Kozak.
Kolejne miejsca zajeli Dominik Siwiak,
Mateusz Polczyn i Jakub Łukomski.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada na całym świecie obchodzimy „World hello Day”. Święto to zostało uchwalone w 1973r. w Stanach Zjednoczonych i było wezwaniem do pokoju. W naszej szkole obchodzimy je pod nazwą Dzień Życzliwości, promując wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych z uśmiechem na twarzy.
Dzisiaj tj. 20 listopada 2018r od samego rana, uczniowie klasy drugiej wraz z rodzicami przygotowywali pyszne zdrowe jedzenie. Zrobili piękne kolorowe kanapki oraz sałatkę jarzynową z produktów zebranych w swoich ogródkach. Po skończonej pracy wszyscy usiedli do wspólnego posiłku. Dzieci i rodzice obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania. Zajęcia odbyły się w ramach profilaktyki zdrowotnej , programu ,, Trzymaj Formę".
16 listopada dziewięcioro uczniów otrzymało nagrody ufundowane przez BS w Wieleniu i SKO.
Są to uczniowie, którzy najczęściej wpłacali i najwięcej pieniędzy zgromadzili na książeczkach SKO. Należą do nich:
1. Siarnik T. Kl. VII
2. Siarnik H. Kl. V
3. Łukomska J. Kl. V
4. Kotowska M. Kl. V
5. Filak K. Kl. V
6. Rozum W. Kl. VII
7. Wiśniewska M. Kl. IV
8. Guzowski A. Kl. IV
9. Trembicka M. Kl. VIIIUczniowie klasy I otrzymali książeczki SKO i długopisy, które mają ich zachęcić do oszczędzania nawet najmniejszych kwot.
100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczciliśmy dzisiaj 100- lecie niepodległości Polski uroczystym apelem, przygotowanym przez uczniów z klas V-VIII.
15.listopada 2018 r. jest datą szczególną, ponieważ 102 lata temu zmarł Henryk Sienkiewicz - Patron naszej szkoły. Walczył on o wolną Polskę piórem, pisząc swoje powieści ku pokrzepieniu ludzkich serc.
Po apelu utworzyliśmy na boisku szkolnym “żywy napis’’ 1918 - rok odzyskania niepodległości przez Polskę, a następnie wróciliśmy do swoich klas.
Dzień ten był wspaniały i wszyscy się dobrze bawili. Dowiedzieliśmy się dużo o historii naszego kraju.
Tekst napisali: Alan, Marcin, Julia, Julia, Maja i Nikola z klasy IV oraz Maja z klasy V.
W klasie czwartej prowadzone są przyrodnicze zajęcia projektowe "Poznaję i chronię przyrodę". Nasi uczniowie już potrafią zorientować mapę za pomocą kompasu, by z rodziną wyruszyć na przyrodniczą wycieczkę. Sprawdzili także, jak przyrodę w naszej miejscowości chronią dorośli. Oj, nie wygląda to najlepiej. Renata Wojtera
Na zajęciach projektowych z wykorzystaniem eksperymentu uczniowie wykonali samodzielnie wskaźniki chemiczne z czerwonej kapusty, skórek winogron czy kurkumy. Następnie wykorzystując powstałe substancje sprawdzali, czy produkty używane w naszym domu mają odczyn kwaśny, obojętny a może zasadowy? Wykorzystali także wykonane przez siebie papierki wskaźnikowe.☺ Renata Wojtera
Rozstrzygnięto szkolny konkurs na plakat "Bądź bezpieczny na drodze"
Nagrody (gry planszowe) otrzymali: Emil Wojciechowski i Teodor Wojciechowski.
Pamiętajcie! Rano i po południu jest szaro, więc: "Nie czekaj na oklaski, noś odblaski". Renata Wojtera
ŚWIĄTECZNE PROGRAMOWANIE
PROGRAMOWANIE ŚWIĄTECZNE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 5/6 LATKÓW - 09.11.2018r.
1 - Jestem Polką, jestem Polakiem - co to dla mnie znaczy? Nasze wartości.
Spotkanie z rodzicami
Dnia 13 listopada 2018r. W Szkole Podstawowej im H. Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim odbyło się spotkanie psychologa z PPP w Krzyżu Wlkp. p. A. Grzeszczak z rodzicami dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I - III. Tematem spotkania był :„Rodzic najważniejszym wychowawcą”
Palenie jest niemodne - zajęcia świetlicowe
Dnia 26.10.2018r w ramach zajęć świetlicowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pt. : „Palenie jest niemodne”. Uczniowie chętnie włączyli się do dyskusji dotyczącej składu chemicznego tytoniu i dymu tytoniowego. Poznali negatywne skutki zdrowotne wynikające z palenia papierosów, a także przebywania w towarzystwie osób palących. Młodsi koledzy zajęli się wykonywaniem kolorowanek i nadaniem tytułu wykonanym pracom. Starsi obliczali koszty palenia w skali jednego dnia, miesiąca i roku.
Na koniec zajęć wspólnie ustaliliśmy za i przeciw korzystania z używek. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że palenie papierosów jest niezdrowe i niemodne.
Ciecz nienewtonowska - zajęcia projektowe
Dnia 9.11.2018 dzieci na zajęciach projektowych z fizyki z wykorzystaniem eksperymentu, wykonały z mąki ziemniaczanej oraz wody, ciecz nienewtonowską, czyli ciecz która po nadaniu siły zamienia się w ciało stałe. Dzieci oprócz wiedzy wyniosły z zajęć dobrą zabawę.
Spotkanie z pisarką Panią Joanną Fabicką
W dniach 8 i 9 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim gościła Joanna Fabicka, „pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki”, autorka wielu książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, między innymi powieści pt. Rutka, która zdobyła Nagrodę Literacką polskiej sekcji IBBY – międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dla dzieci i młodzieży.
Autorka spotkała się najpierw z uczniami klas IV - V, którym przybliżyła bohaterkę powieści Rutka, opowiadała o wielkiej roli wyobraźni w naszym życiu. Podczas ćwiczeń warsztatowych dzieci zastanawiały się nad kapsułą pamięci. Spotkanie Joanny Fabickiej z uczniami klas VI – VIII dotyczyło problematyki młodzieżowej. Autorka wspomniała o książce #me czy Szalone życie Rudolfa. Uczniowie mieli okazję skonfrontować swoje problemy z problemami bohaterów powieści i przedyskutować je z Joanną Fabicką. Doświadczenie to było niezwykle cenne.
Część spotkania poświęcona była też tematyce filmowej, gdyż Joanna Fabicka ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi. Montowała między innymi film Męska sprawa nominowany do Oskara, a który wyreżyserowany został przez męża Pisarki – Sławomira Fabickiego. Państwo Fabiccy gościli na gali rozdania Oskarów w Hollywood.
Nasi uczniowie mieli okazję przeprowadzić wywiad z Gościem, poprosić o dedykacje i autografy. Otrzymaliśmy też egzemplarze książek z dedykacjami do szkolnej biblioteki.
Te niezwykłe chwile spędzone w kręgu rozmów o literaturze, filmie i … codziennym życiu zapewne pozostaną długo w pamięci.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni inicjatorce tego wyjątkowego spotkania, Pani Justynie Rychlewskiej – Suska, za życzliwość, jaką darzy naszą Szkołę.
K.Ł.S
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie