Biblioteka szkolna proponuje uczniom klas VI, VII, VIII obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
1. marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obowiązkiem patriotycznym stało się przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach i poszukiwanie miejsc pochówku ofiar.
Kim byli Żołnierze Wyklęci i Panny Niezłomne? Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
Narodowe święto Żołnierzy Wyklętych stało się tradycją, przywracamy pamięć o bohaterach: spośród wielu są to gen. August Emil Fieldorf – „Nil”; rotmistrz Witold Pilecki czy płk. Łukasz Ciepliński.
W antykomunistycznym podziemiu walczyły także kobiety, w zasadzie dziewczyny - Panny Wyklęte, Dziewczyny Niezłomne, m.in. Danuta Sędzikówna – „Inka”.
Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii. Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach. Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Nigdy nie zostali osądzeni. Jest to tragiczny paradoks polskiej historii i wielka niesprawiedliwość. Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Powstają o nich wiersze, filmy, piosenki, strony internetowe np. wilczetropy.ipn.gov.pl/.
Zbigniew Herbert jest autorem niezwykłego hołdu dla zapomnianych bohaterów:
Zbigniew Herbert Wilki
(fragment)
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy
szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać
Biblioteka szkolna w dniu 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych proponuje uczniom klas VI, VII i VIII obejrzenie na youtube.com filmów – lekcje historii o żołnierzach AK:
youtube.com/watch?v=NAN3FE-lefA jest to film Żołnierze Wyklęci#66
youtube.com/watch?v=gFjZuledT9M Żołnierze Wyklęci na Kresach Wschodnich – lekcja
nauczyciel bibliotekarz Teresa Rossa