Kolorowe pisanki są stałym elementem koszyczków wielkanocnych. Do barwienia jajek często dodajemy ocet. Co się jednak stanie, gdy zbyt długo pozostawimy jajko w occie? Skorupka znika. Tak samo działają kwasy, zawarte w różnych napojach, na nasze zęby - rozpuszczają szkliwo. Badania w ramach lekcji przyrody przeprowadzili uczniowie klasy IV. Renata Federowicz
Jak działają kwasy?
Modele wzniesienia
Pogoda sprzyja rodzinnym spacerom, podczas których możemy obserwować przyrodę i jej uczyć się. Uczniowie klasy IV wykonali modele wzniesienia. Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami a potem odnalezienie elementów, budujących wzniesienie w naturze. Renata Federowicz
Domy Serca
W czasie Wielkiego Postu uczniowie klas 4-7 spotkali się zdalnie z panią Olą i panem Rafałem, którzy są wolontariuszami międzynarodowej organizacji non-profit Domy Serca. Pani Ola spędziła dwa lata na Kubie a pan Rafał w Chile. Prowadząc prosty styl życia, mieszkając wśród najbardziej opuszczonych. swoją obecnością starali się pomóc. Bawiąc się z dziećmi, odwiedzając pensjonariuszy domów dla niepełnosprawnych, chorych i samotnych ludzi, starają się zwyczajnie pobyć z nimi, porozmawiać czy choćby wysłuchać. Jak sami mówili: „czasem nie rozumiesz, co mówi do ciebie druga osoba, ale ona wie i czuje, że nie jest sama.” To były bardzo poruszające i inspirujące spotkania dla naszych uczniów. Może właśnie w te święta szczególnie postaramy się być razem z najbliższymi. Renata Federowicz, ks. Tomasz Styczeń
XXIII TURNIEJ POEZJI MÓWIONEJ I ŚPIEWANEJ "ŁAGODNE KLIMATY"
XXIII TURNIEJ POEZJI MÓWIONEJ I ŚPIEWANEJ "ŁAGODNE KLIMATY"
Jesteśmy niezmiernie dumni, gdyż uczennica naszej szkoły, ANNA HERMANOWICZ, zdobyła I MIEJSCE w XXIII Turnieju Poezji Mówionej i Śpiewanej "Łagodne Klimaty". Ania recytowała wiersz Mariana Hemara "Teoria względności". Gratulacje
K.Ł.S.
Dowozy i odwozy w okresie od 22.03.2021r do 09.04.2021r
Dowozy i odwozy w okresie od 22.03.2021r do 09.04.2021r
Szanowni Rodzice , w związku z epidemią COVID-19 i nowymi obostrzeniami od 20 marca do 9 kwietnia 2021r ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie.
Dowozy dotyczą oddziałów przedszkolnych.DOWOZY SZKOLNE OD 22.03.2021r. DO 09.04.2021r.
AUTOBUS 4 (PK) R.Sz.
Wieleń 6.55 - Kuźniczka 7.05 - Kocień Usypisko 7.10 - Kocień Wieś 7.20 - Dzierżążno Małe 7.30 – Gieczynek 7.40 – Dębogóra 7.50 – Dzierżążno Wielkie 8.00 – Wieleń SP 1 8.10
ODWOZY SZKOLNE 22.03.2021 – 09.04.202
AUTOBUS 4 (PK) A.K.
1) Wieleń SP 1 12.35 – Dzierżążno OP 12.55 - Dzierżążno SP 13.00 - Gieczynek 13.10 - Dębogóra 13.15 - Dzierżążno Małe 13.30 - Kocień 13.45 – Usypisko 13.48 - Kuźniczka 13.55 - Wieleń 14.10
UWAGA!
W dniach 01, 02 i 06.04.2021r. autobusy nie będą jeździły z powodu przerwy świątecznej
Nasz pomysł na ochronę środowiska VI edycja
Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zaprasza do udziału w Konkursie „Nasz pomysł na ochronę środowiska” VI edycja – Dbam o środowisko
Celem Konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska” jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z podziałem na dwie kategorie:
- Kategoria I: uczniowie klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.
- Kategoria II: uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.
Przedmiotem VI edycji Konkursu jest przygotowanie i zrealizowanie przez trzyosobowy zespół uczniów pochodzących z jednej szkoły
Kalendarza na rok 2022 propagującego zachowania proekologiczne przyczyniające się do ochrony środowiska na terenie województwa wielkopolskiego:
- Format kalendarza A3 (297 mm x 420 mm ) – pionowo,
- Kalendarz powinien zawierać stronę tytułową,
- Ilość stron kalendarza: 13 stron,
- Każda strona musi zawierać kalendarium o wymiarach minimalnych 297 mm x 180 mm, pozostała część powinna zawierać proponowane zachowania proekologiczne w najbliższym otoczeniu – dom, szkoła, gmina w dowolnej formie np. rysunek, grafika, komiks, opis działania.
- Każdy miesiąc powinien poruszać jedno zagadnienie dotyczące ochrony środowiska i przyrody natomiast poszczególne miesiące powinny różnić się między sobą w zakresie proponowanych zagadnień,
- Wymagany jest zapis na elektronicznym nośniku danych.
Prace należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej (zapis na powszechnie dostępnym i stosowanym nośniku danych (np. płyta CD, płyta DVD, przenośna pamięć USB - tzw. „pen drive”) na adres: rząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Środowiska, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.
Czas trwania VI edycji Konkursu od 2 lutego 2021 r. (data ogłoszenia) do 10 kwietnia 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej Gali.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem konkursu i wzięcia w nim udziału.
Szczegóły konkursu znajdziecie Państwo w plikach do pobrania:
- Regulamin konkursu (w tym wzór zgłoszenia oraz oświadczenia)
- Uchwała Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Mediacje
Z Okazji Tygodnia Bezpłatnych Konsultacji w zakresie Mediacji, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Krzyżu Wlkp. zaprasza rodziców uczniów oraz nauczycieli na konsultacje, które odbędą się w dniach 22-26 marca 2021r.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"
Biblioteka szkolna proponuje uczniom klas VI, VII, VIII obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
1. marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obowiązkiem patriotycznym stało się przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach i poszukiwanie miejsc pochówku ofiar.
Kim byli Żołnierze Wyklęci i Panny Niezłomne? Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
Narodowe święto Żołnierzy Wyklętych stało się tradycją, przywracamy pamięć o bohaterach: spośród wielu są to gen. August Emil Fieldorf – „Nil”; rotmistrz Witold Pilecki czy płk. Łukasz Ciepliński.
W antykomunistycznym podziemiu walczyły także kobiety, w zasadzie dziewczyny - Panny Wyklęte, Dziewczyny Niezłomne, m.in. Danuta Sędzikówna – „Inka”.
Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii. Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach. Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Nigdy nie zostali osądzeni. Jest to tragiczny paradoks polskiej historii i wielka niesprawiedliwość. Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Powstają o nich wiersze, filmy, piosenki, strony internetowe np. wilczetropy.ipn.gov.pl/.
Zbigniew Herbert jest autorem niezwykłego hołdu dla zapomnianych bohaterów:
Zbigniew Herbert Wilki
(fragment)
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy
szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać
Biblioteka szkolna w dniu 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych proponuje uczniom klas VI, VII i VIII obejrzenie na youtube.com filmów – lekcje historii o żołnierzach AK:
youtube.com/watch?v=NAN3FE-lefA jest to film Żołnierze Wyklęci#66
youtube.com/watch?v=gFjZuledT9M Żołnierze Wyklęci na Kresach Wschodnich – lekcja
nauczyciel bibliotekarz Teresa Rossa
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika
17 lutego 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Na przyjaciół książki uczniów pasowała Pani Dyrektor Iwona Błachnia. Podczas uroczystej lekcji dzieci poznały wiersz „Smutna książka”, określały nastrój smutnej książki z wiersza, a następnie wymieniały prośby jakie do nich kierują książki, żeby żadna z nich nie była smutna. Życzenia książki dotyczyły dbałości i poszanowania wypożyczonych bajek i opowieści. Po złożeniu przyrzeczenia , wypożyczyły samodzielnie wybraną książeczkę i otrzymały z rąk nauczyciela bibliotekarza Pani Teresy Rossa zakładkę – kota z wpisanymi prośbami książki i słodki upominek.
Przyjęcie do oddziałów przedszkolnych
Szanowni Rodzice ,
W terminie od 26.02.2021r do 16.03.2021r.przyjmujemy wnioski o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim.
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziałów przedszkolnych można pobrać ze strony internetowej, w szkole lub oddziale przedszkolnym (Dzierżązno Wielkie 60 ),w godzinach 8- 13 oraz złożyć w szkole lub oddziale przedszkolnym w w/w godzinach.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego 2021r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r. i ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dlatego też na lekcjach języka polskiego poświęciliśmy czas na zgłębienie historii naszego języka, tajników ortografii, fleksji, składni, fonetyki, słowotwórstwa czy zagadnień związanych z poetyką.
Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, quizy, skanowali kody QR i ustalali, która forma wyrazu jest poprawna; wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych, rozpoznawali środki stylistyczne, poprawiali błędy językowe. Dowiedzieli się poza tym wielu ciekawostek o polskich laureatach Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Podsumowaniem działań było zmierzenie się z zadaniami w pokoju zagadek, odnalezienie kodu do sejfu i zdobycie nagrody
A wszystko oczywiście online, dzięki prezentacjom w Genial.ly pań: Anny Stasiak, Karoliny Strógarek, Lidii Nykiel, Agnieszki Ptasiewicz, Majki Kędzierskiej, Zofii Przystup, Moniki Czerkas, Magdaleny Ignaciuk i Doroty Serafin.
Mam nadzieję, że podjęte działania wzmogą zainteresowanie polszczyzną i pogłębią zamiłowanie do języka polskiego.
Zachęcamy do wspólnej zabawy, poniżej linki dostępu do prezentacji.
Katarzyna Łapawa-Siarnik
Kiermasz ozdób wiosenno- wielkanocnych
Rada Rodziców organizuje kiermasz ozdób wiosenno-wielkanocnych. W związku z tym serdecznie zachęcamy Rodziców, Uczniów i Nauczycieli naszej szkoły do czynnego włączenia się w kiermasz. Szczegóły dotyczące kiermaszu dostępne są w regulaminie.
Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele - tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzony cel!
Jednocześnie zwracamy się do wszystkich ludzi o dobrym sercu, mających ochotę wspomóc naszą szkołę i tych, którym dobro naszych Uczniów nie jest obojętne o obserwowanie profilu szkolnego Facebooka. Każda zainteresowana osoba daną dekoracją będzie już niedługo mogła zakupić ją poprzez umieszczenie komentarza pod zdjęciem wybranej ozdoby i wpłaty pieniędzy na konto Rady Rodziców lub przy odbiorze.
Zapraszamy!
Walentynki w oddziale przedszkolnym 5,6-latków.
- 1
Tłusty czwartek w oddziale przedszkolnym 5,6-latków
Walentynkowe zagadki, puzzle, szyfry.
Dzisiaj na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy, wysyłali walentynki, łamali szyfry związane z tematem wczorajszego dnia. Wszystkie zadania zaczerpnęłam z platformy do tworzenia wizualnych i interaktywnych treści- Genially. (Aga Pabi, Marysia Beberok)
Poniżej zamieszczam linki do zadań, może wspólnej rodzinnej zabawy?
genial.ly/6027b246a0e53e0d13f7436f/presentation-serce-tangram-copy?fbclid=IwAR2HW6n3Q4ffSWAV2yNHXaCs1XneDxpi3klBvmcFGrQoGq_QHJ2OjfQJyvg
https://view.genial.ly/601ea921a14d110d147e0b04/presentation-walentynkowe-sudoku?fbclid=IwAR3UVchq4ZoBg2JkOh9xJjmYWQRDiGdn0TEnODvBRgDtYE_GuuzxABNOi0w
https://view.genial.ly/6021a3d0b40cf00dba564728/interactive-content-walentynka
Podziękowanie za przekazany sprzęt komputerowy
Podziękowanie za przekazany sprzęt komputerowy
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim składa - w imieniu społeczności szkolnej - serdeczne podziękowanie Panu Piotrowi Waśce za przekazany uczniom naszej szkoły sprzęt komputerowy w postaci 11 tabletów oraz etui z klawiaturą.
Uczniowie wykorzystają otrzymany sprzęt do celów edukacyjnych, szczególnie
w okresie zdalnego nauczania. Inicjatywa, którą wykazał się Dyrektor Projektu ,,Cyfrowa Szkoła Wielkopolska @2020” Pan Piotr Waśko, bardzo ucieszyła naszych uczniów, rodziców i nauczycieli.
Za okazane serce i wszelkie dobro
DZIĘKUJEMY!!!
Fotorelacja z balików karnawałowych klas I, II, III.
Bal karnawałowy i tłusty czwartek w grupie 3/4 latków
Bal karnawałowy i tłusty czwartek w grupie 3/4 latków
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie