Aktualności
Zapraszamy wszystkich do udziału w Gminnym Konkursie na "Najpiękniejszy wianek Bożonarodzeniowy"
Mikołajki w naszej szkole
- 15
Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Samorząd Uczniowski w świątecznych strojach obdarował dziś każdego ucznia i przedszkolaka prezentem od Świętego Mikołaja.
Wszyscy uczniowie ubrani byli dziś w stroje z akcentem mikołajkowym. Nie zabrakło dziś również zabaw na śniegu. Magia świąt zawitała dziś w progi naszej szkoły.
Szczególne podziękowania należy skierować do pani Anny Jąkalak, przewodniczącej Rady Rodziców, która zakupiła i przygotowała prezenty oraz panu Jarkowi Jąkalak, który zajął się transportem paczek.
"Pełna miska dla schroniska."
Zakończyliśmy zbiórkę żywności w ramach
szkolnej akcji "Pełna miska dla schroniska."
W tym roku zebraliśmy rekordową ilość!
Dziękujemy rodzicowi pani Izie Majchrzak za dostarczenie żywności do schroniska.
"Rodacy Bohaterom"
Podsumowanie akcji "Rodacy Bohaterom" - Paczki pamięci, której organizatorem jest Stowarzyszenie Odra - Niemen.
Zakończyliśmy już zbiórkę darów w naszej szkole! Dzięki udziałowi w tej zbiórce wspieramy Polaków mieszkających na Kresach, aby w czasie Świąt Bożego Narodzenia nikt nie czuł się głodny i samotny.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy wzięli udział w tej akcji.
„Jesień w lesie widziana okiem dziecka”
- 40
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego na makietę pt. „Jesień w lesie widziana okiem dziecka” organizowanego przez Nadleśnictwo Krzyż, Lasy Państwowe w Krzyżu Wielkopolskim i Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim.
Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs plastyczny pt. „Jesień w lesie widziana okiem dziecka” został rozstrzygnięty. Organizatorzy konkursu otrzymali 10 prac. Celem było kształtowanie wyobraźni twórczej i postaw proekologicznych, rozwój umiejętności plastycznych, pobudzanie zainteresowań światem przyrody, stworzenie możliwości podejmowania wspólnych działań oraz promocja walorów przyrodniczych okolicy w ciekawej formie plastycznej. Konkurs był adresowany do przedszkolaków i uczniów naszej szkoły podstawowej. Pragniemy podkreślić, iż wszystkie prace były bardzo pomysłowe i ciekawe.
Komisja konkursowa w składzie: pani Karolina Śpiewak i pani Alina Chabowska - pracownicy Nadleśnictwa Krzyż oraz pani Iwona Błachnia - dyrektor naszej placówki, biorąc od uwagę technikę wykonania pracy, oryginalność, różnorodność technik plastycznych, a przede wszystkim jak największą samodzielność wyłoniła następujących zwycięzców:
Klasy I-III i oddziały przedszkolne:
I miejsce: klasa I
II miejsce: oddział 5-6 latki
III miejsce: oddział 3-4 latki
Klasy IV- VIII:
I miejsce: klasa V
II miejsce: klasa IV
III miejsce: klasa VI
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Krzyż, Lasy Państwowe.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za udział w konkursie plastycznym.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Zachęcamy do udziału w następnych konkursach.
Dziękujemy Nadleśnictwo Krzyż, Lasy Państwowe za dotychczasową współpracę i pomoc oraz ufundowanie cennych nagród!
Kalendarz adwentowy
- 24
Kalendarz adwentowy to tradycja, zgodnie z którą dzieci 1 grudnia otrzymują kalendarze z 24 okienkami/przegródkami, zawierającymi drobne niespodzianki. Okienka są ponumerowane, każdego dnia można otworzyć tylko jedno. Kalendarze mają umilić dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
W naszej szkole w listopadzie został ogłoszony konkurs na kalendarz adwentowy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie szkoły wykonali przepiękne prace, w których wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Wiele z nich spełniało swoje funkcje – wypełnione były słodkimi smakołykami oraz świątecznymi zadaniami. Zainteresowanie tym tematem okazało się ogromne, dlatego też zrodził się pomysł, aby kalendarze sprzedawać, a dochód ze sprzedaży przekazać Radzie Rodziców, która działa na rzecz szkoły. Wszystkich zainteresowanych zakupem, zapraszamy do oddziału przedszkolnego 5/6-latków w celu uzyskania informacji o cenach kalendarzy.
Jeszcze raz dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie w życie szkoły.
Organizatorzy konkursu zebrali aż 30 prac! Ogłoszenie wyników nastąpi 5 grudnia 2023r.
„JESTEŚMY BEZPIECZNI”
- 19
„JESTEŚMY BEZPIECZNI” to hasło, które towarzyszyło nam podczas Dnia Bezpieczeństwa w naszej szkole. Po próbnym alarmie przeciwpożarowym, odbyły się spotkania z przedstawicielami Policji. Przedstawiciele z Komisariatu Policji w Wieleniu w składzie starszy aspirant Jarosław Stańkowski i sierżant sztabowy Agnieszka Kawczyńska pokazali najmłodszym – przedszkolakom wóz policyjny i opowiedzieli o pracy policjanta. Dzieci mogły usiąść w radiowozie policyjnym i poczuć się „stróżami prawa”.
Pani Emilia Wilk, przedstawiciel Policji Powiatowej razem z Panią Izabellą Kogą – kuratorem sądowym przybliżyły starszym uczniom zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej młodzieży, zachowania agresywne, przejawy demoralizacji i przemoc również tej z wykorzystaniem Internetu.
Uczniom klas I, II i III przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, jak również wyjaśnione zostały prawidłowe zachowania do drugiego człowieka i zwierząt.
Pani Lucyna Nawrot, kierownik MGOPS-u w Wieleniu przybliżyła uczniom klasy IV i V ideę Wolontariatu. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, że każdy może być wolontariuszem i podać drugiemu pomocną dłoń. Wystarczy tylko odrobina serca i dobrych chęci a daje to dużą satysfakcję.
Na zakończenie dnia pracowite dzieci klas 5 – 8 wykonały plakaty na temat: „Zachowaj bezpieczeństwo na drodze i w domu”.
Ten dzień był pełen wrażeń i z pewnością dzieci zapamiętają go na długo. To bardzo ważne by dbać o bezpieczeństwo, być odpowiedzialnym i wrażliwym na drugiego człowieka.
Niech będzie w naszej szkole "Mikołajowo" 🎅🎄⭐️☃️❄️🎁 Ho Ho Ho..
DZIEŃ MUFFINa
- 12
Dziś obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Muffina. Z tej okazji Samorząd Uczniowski sprzedawał babeczki na przerwach międzylekcyjnych. Całkowity dochód został przekazany Radzie Rodziców, która działa na rzecz dzieci z naszej szkoły i wspomoże ją finansowo.
Domowe wypieki cieszyły się sporym zainteresowaniem. Zniknęły w mig!
Dziękujemy wszystkim rodzicom, bo to dzięki ich zaangażowaniu i pomocy, mogliśmy zrealizować w naszej szkole ten nowatorski pomysł.
Z pewnością niebawem powrócimy z kolejnym pysznym pomysłem!
🐻♥️🐻 Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych 🐻🐻😊
- 25
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
- 28
21 listopada na całym świecie obchodzimy „World Hello Day”. Święto to zostało uchwalone w 1973r. w Stanach Zjednoczonych i było wezwaniem do pokoju. W naszej szkole obchodzimy je pod nazwą Dzień Życzliwości, promując wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych z uśmiechem na twarzy.
My uczniowie, ci młodsi i ci starsi wymieniliśmy się spostrzeżeniami, czym jest życzliwość, co to znaczy być życzliwym dla innych i co zyskujemy będąc życzliwymi każdego dnia? Wspólnie na zajęciach świetlicowych stworzyliśmy mądre zasady w byciu życzliwym. Oto one:
1. Mów często czarodziejskie słowa: „dziękuję”,
”proszę”, „przepraszam”.
2. Popełniając błąd, nie wstydź się powiedzieć: „pomyliłam się”.
3. Bądź odważny w każdej sytuacji, nawet, jeśli nie leży to w Twojej naturze.
4. Bądź odpowiedzialny za wszystko, co mówisz i za to, co robisz.
5. Przestań mieć pretensje do innych, bo przykleją się do ciebie narzekacze, a odsuną ludzie pogodni i radośni.
6. Unikaj ludzi, którym się nic nie podoba i którzy nie mają ciekawych zainteresowań.
Wysłuchaliśmy bajki o życzliwości, wykonaliśmy zadania dotyczące zagadnień: uśmiech, szacunek, dobro, itd. Na koniec wspólnie bawiliśmy się w piórka życzliwości, z których wykonaliśmy order życzliwości - „Uśmiechnij się i bądź życzliwym”.
My, uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim zwracamy się z apelem do wszystkich:
Darzmy się życzliwością, uprzejmością, serdecznością i sympatią.
"Każdy może kolędować"
UWAGA
Zdrowy styl życia
- 3
W minionym tygodniu tematem przewodnim w grupie 5/6-latków był zdrowy styl życia. W związku z tym w piątek (17.11.) przedszkolaki przygotowały zdrowe, pyszne i kolorowe kanapki. Samodzielnie smarowały masełkiem kromki chleba, na których układały kompozycje z produktów bogatych w witaminy: sałaty, pomidora, ogórka, rzodkiewki, papryki, szczypiorku, sera żółtego, szynki. Wszyscy z zaangażowaniem dobierali składniki tak, aby kanapki wyglądały apetycznie i wyjątkowo. Po przygotowaniu dzieci zajadały je ze smakiem. Okazało się, że własnoręcznie przygotowane jedzonko smakuje najlepiej. Oprócz pysznych kanapek, przedszkolaki miały również okazję spróbować świeżo wyciskanych soków z jabłek i marchewek. Soczki nie zawierające cukru i konserwantów smakowały dzieciom tak bardzo, że po wypiciu, na buziach pozostawały tylko kolorowe „wąsy”.
Nasuwa się jedno zdanie, które idealnie opisałoby te zajęcia – to była prawdziwa bomba witaminowa!
Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "SOWA" w Wieleniu
- 14
Uczniowie klasy III i IV podczas szkolnej wycieczki experymentowali dziś w Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "SOWA" w Wieleniu. Po czym spędzili czas w Kinie za Rogiem w Nadnoteckim Centrum Kultury i na słodkich przekąskach.
Zdrowie naszym skarbem - zdrowe odżywianie
W tym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego 3/4- latków bogacą wiedzę o zdrowym trybie życia i zdrowym odżywianiu się W ramach kształtowania dobrych nawyków żywieniowych i nabyciu wiedzy o zdrowym odżywianiu się maluszki na zajęciach robiły zdrowe i smaczne kanapki.
Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty.
Okazało się, że dzieci lubią jednak warzywa, a najlepiej smakują im te zrobione własnoręcznie.
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
"POEZJA ALEKSANDRA FREDRY"
15.11.2023 r. w Bibliotece XXI wieku w Wieleniu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Poezja Aleksandra Fredry". Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły.
III miejsce zdobyła Julia Pauka
Wyróżnienia: Agata Kozica, Magdalena Kleczewska i Gabriel Izydor.
Wiersze recytowali też Nina Bakinowska i Antoni Chmurak.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci, dobrze wiecie,
że Was bajka pokochała!
A postacie z różnych bajek
znacie przecież doskonale!!!
20
105 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
- 10
1918 – 2023
105- rocznica odzyskania niepodległości to bardzo uroczyste święto. Na zajęciach świetlicowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim przypomnieli sobie, ile znaczy ta data.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Niewątpliwie 11listopada jest świętem bardzo ważnym, dlatego, też my uczniowie uczciliśmy pamięć TYGODNIEM PAMIĘCI O WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ POLSCE.
Obejrzeliśmy filmy edukacyjne o symbolach narodowych i trzech rozbiorach które miały miejsce na naszej ojczyźnie, wzięliśmy udział w pogadankach, z których dowiedzieliśmy się o życiu pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Przypomnieliśmy sobie, co to znaczy być patriotą.
Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego. Wykonaliśmy flagę Polski: gdzie biel symbolizuje czystość jaką reprezentuje orzeł i czerwień, która jest symbolem waleczności i odwagi oraz krwi przelanej przez Polaków w obronie ojczyzny.
Zrobiliśmy mapę Polski, by zawsze pamiętać jak ważna jest tożsamość narodowa i wzajemny szacunek, by nie dopuścić do ponownego zniknięcia Polski z map świata.
Nie mogło zabraknąć plakatu orła białego w koronie – symbolu zwycięstwa nad wrogiem.
Pamiętajmy o zgodzie i jedności, by Polska była wolna i niepodległa oraz mogła istnieć dziś – jutro – i zawsze.
SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ.
Dnia 6 listopada 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące Profilaktyki Uzależnień. Warsztaty prowadziła pani pedagog Edyta Poznaniak- Helak. W warsztatach udział wzięli uczniowie klas IV-VIII.
Uczniowie klas: IV-VI
● Cyberprzemoc – jak nie paść ofiarą, a jednocześnie nie stać się agresorem?
Uczniowie klas: VII-VII
● Mój świat w socjal mediach.
Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się o niebezpieczeństwie czyhającym na nich w Internecie. Pani Pedagog zwróciła uwagę na to, jakie informacje można umieszczać na portalach społecznościowych, a jakich unikać. Uczuliła, aby nie „prześladować” nikogo w sieci, bo raz umieszczona tam informacja zostaje na stałe. Przypomniała też co nam grozi, jakie konsekwencje poniesiemy w związku z nieprzestrzeganiem prawa właściwego i bezpiecznego poruszania się w sieci Internetowej.
Warsztaty były niezwykle interesujące. Mamy nadzieję, że te zajęcia ustrzegą naszych uczniów przed złymi wyborami.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie