Informacje o szkole
L
O wielkości człowieka świadczą jego czyny, w tych prostych słowach zapisanych onegdaj przez Henryka Sienkiewicza zawiera się koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim. Koncepcja ta oparta jest na sumiennym kultywowaniu tradycji, patriotyzmu, tolerancji, ekologii, kultury i poszanowaniu przyrody. Nie kto inny, jak właśnie Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916) wybity pisarz, patriota, obywatel Polski i świata, laureat literackiej Nagrody Nobla został Patronem Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim.
10 października 2014 roku miała miejsce uroczystość nadania imienia Henryka Sienkiewicza oraz wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wielu uczestników tego zacnego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez księdza Proboszcza Tomasza Stycznia w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w Dzierżążnie Wielkim. Podczas Eucharystii został poświęcony sztandar szkoły.
Następnie zebrani, przy marszowych utworach orkiestry z Krzyża Wlkp. i Drezdenka, w uroczystym korowodzie przeszli do sali wiejskiej, gdzie odbyła się część oficjalna. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych wszystkich szkół z terenu gminy Wieleń i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły Pani Katarzyna Łapawa-Siarnik, która powitała wszystkich przybyłych. Na początek odczytany został wzruszający List Burmistrza Wielenia Zbigniewa Stochaja do ogółu szkolnej społeczności, w którym włodarz odniósł się do historycznych uwarunkowań jakie do dziś odgrywają dużą rolę w życiu lokalnej społeczności: „…Dążenie do spajania Kresów Zachodnich i Wschodnich z całym krajem powoduje, że dziś Henryk Sienkiewicz urodzony na Kresach Wschodnich zostaje Patronem Szkoły na Kresach Zachodnich w miejscu, gdzie aktywność lokalnej społeczności prowadzi do działań integrujących przy poszanowaniu tradycji. Kresy Zachodnie, o których sporo mówiono już przed II wojną światową nigdy nie doczekały się takiej legendy i takiego szacunku, co wschodnie. A przecież po wojnie większość osób przeniesionych na Ziemie Zachodnie pochodzi z Kresów Wschodnich. Tworzą oni naturalny pomost między tamtymi stronami, czyli wszystkimi ziemiami sprzed 1939 roku, o które toczyły się walki podczas I wojny światowej i powstań. To cały pas, który w Wielkopolsce ciągnie się od Wolsztyna przez Wieleń po Złotów. Współczesne ziemie zachodniej i północnej Polski są wewnętrznie zróżnicowane, a ich dzieje niejednolite. Niech ta Szkoła z tak zacnym Patronem, jakim jest Henryk Sienkiewicz, każdego dnia emanuje dobrem i prawdą na całą społeczność Dzierżążna Wielkiego i okolic- Gieczynka, Dębogóry, Dzierżążna Małego, Kocienia Wielkiego i Kuźniczki. Żyją tu ludzie pełni zapału i optymizmu, solidni, otwarci i skorzy do współpracy, a młodzież bystra i zdolna…”
Ponadto w swoim wystąpieniu okolicznościowym pani dyrektor, wyjaśniając jednoznaczny wybór Patrona Szkoły w Dzierżążnie Wielkim podkreśliła, że przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gorący patriotyzm, który pokazuje m.in. bohaterstwo i wielkość przodków oraz zamiłowanie do Polski i tego, co polskie.
Obchody uświetnili swoją obecnością: Pani Magdalena Sobczak- zastępca Burmistrza Wielenia, Pan Juliusz Sienkiewicz - wnuk naszego Patrona wraz z Małżonką, Pan Zbigniew Ajchler- Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pan Piotr Waśko- zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Pan Tadeusz Teterus- Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego, Pan Mirosław Dzieniszewski- Dyrektor Delegatury w Pile Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Pan Przemysław Grześkowiak- Dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu, Ksiądz Tomasz Styczeń- Proboszcz Parafii Matki Boskiej Różańcowej w Dzierżążnie Wielkim, Pan Marek Dolny- Sekretarz Gminy Wieleń, Pan Grzegorz Sienkiewicz- Radny Rady Miejskiej, Pani Elżbieta Rybarczyk- Prezes Czarnkowsko- Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w Czarnkowie, Pani Karolina Kubilus- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy, Pani Justyna Małecka z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, Pan Adam Pazurek- Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego „Noteć” Sp. z o.o. w Wieleniu, Pan Roman Adamski- Prezes Koła Łowieckiego „Leśnik” w Dzierżążnie Wielkim, Pan Leszek Krecak- przedstawiciel Nadleśnictwa Krzyż, Pani Edyta Sienkiewicz- Prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Dzierżążnie Wielkim, Pani Beata Groszkowska- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Dzierżążnie Wielkim, Pan Janusz Majewski - przedstawiciel Kółka Rolniczego w Dzierżążnie Wielkim. Ponadto na uroczystość przybyli: dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych w Gminie Wieleń, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz oddziałów przedszkolnych, sołtysi wsi znajdujących się w obwodzie szkoły, mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny, którzy przybyli na te ziemie w 1945 r. z terenów, o których tak pięknie pisał Henryk Sienkiewicz, przedstawiciele Rady Rodziców, sponsorzy, absolwenci i przyjaciele szkoły.
W dalszej części uroczystości Radny Rady Miejskiej - Pan Grzegorz Sienkiewicz odczytał treść uchwały Rady Miejskiej nadającej Szkole Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim imię Henryka Sienkiewicza, a Pani wiceburmistrz- Magdalena Sobczak wręczyła „Akt Nadania Szkole Imienia”.
Kolejnym bardzo ważnym momentem ceremonii było wręczenie sztandaru, który odtąd stał się oficjalnym symbolem szkoły. Prowadząca uroczystość – pani Arleta Kutereba odczytała listę fundatorów sztandaru, wśród których znaleźli się: Gmina Wieleń, Nadleśnictwo Krzyż, Przedsiębiorstwo Komunalne „Noteć” Sp. z o.o. w Wieleniu, Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim, Koło Łowieckie „Leśnik” w Dzierżążnie Wielkim, Kółko Rolnicze w Dzierżążnie Wielkim, Pani Marta Sobieska- gospodarstwo agroturystyczne „Villa Sobieski”, Pan Mikołaj Pszkit, Państwo Waldemar i Danuta Bierbasz- firma „Danex” Rosko, Pan Stanisław Federowicz, Państwo Dorota i Wiesław Szczudłowie, Kancelaria Brokerska „Wiliński i Wasilewski”, Rada Sołecka wsi Kocień Wielki, Państwo Agnieszka i Wiesław Cabanowie, Państwo Zofia i Andrzej Wojciechowscy- gospodarstwo agroturystyczne „Jędrusiowa Chata”, Pan Roman Grzegorzewski- „Cukiernia u Romana”.
Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar przedstawicielom organu prowadzącego szkołę, ten zaś pani dyrektor, która z kolei wręczyła go uczniom. Chwila ta okazała się bardzo uroczysta i podniosła.
Następnie poczet sztandarowy zaprezentował sztandar wszystkim zgromadzonym. Natomiast delegacja uczniów, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyła uroczyste ślubowanie. Po raz pierwszy został też odśpiewany hymn szkoły. Później nadszedł moment, w którym głos zabrali goście, składając życzenia i gratulacje. Wszyscy zgodnie chwalili dobry wybór Patrona szkoły.
Niezwykle ważnym i zarazem historycznym momentem uroczystości było wystąpienie wnuka naszego Patrona – Pana Juliusza Sienkiewicza, który podzielił się wspomnieniami o swoim sławnym dziadku.
Następnie nadszedł czas na zaprezentowanie części artystycznej. Uczniowie klasy I zatańczyli „Poloneza.” Również wychowankowie oddziału przedszkolnego swoim tańcem uświetnili uroczystość. Natomiast uczniowie klas IV – VI przybliżyli twórczość Henryka Sienkiewicza. Najpierw była to inscenizacja według „Bajki” Sienkiewicza o ponadczasowych i uniwersalnych wartościach. Henryk Sienkiewicz zasłynął jako autor powieści historycznych, w których często pokazywał silną i potężną Polskę „ku pokrzepieniu serc”, dlatego też (w nieco humorystycznej wersji) nawiązano do wielkich wydarzeń w historii – bitwy pod Grunwaldem opisanej w „Krzyżakach” i powieści „Na polu chwały”, której akcja toczy się przed wielką Viktorią Wiedeńską. Gościnnie wystąpiło dwoje tegorocznych absolwentów szkoły, obecnie uczniów Gimnazjum w Wieleniu- Weronika Kotowska i Hubert Ciszek. Wszystkie występy artystyczne zostały nagro-dzone gromkimi brawami.
Na zakończenie tej części spotkania pani dyrektor podziękowała wszystkim, iż zaszczycili gospodarzy w tym szczególnym dniu swoją obecnością, również tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej uroczystości.
Kolejnym etapem tego święta był przemarsz do budynku szkoły, gdzie Pan Juliusz Sienkiewicz dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej, zaprojektowanej i wykonanej przez poznańskiego artystę – Profesora Józefa Petruka.
Wszyscy goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, wpisywania się do księgi pamiątkowej oraz obejrzenia wystaw okolicznościowych („Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”, „Sienkiewicz w oczach dziecka”, bohaterowie „Trylogii”- monidła, ekspozycja poświęcona powieści „W pustyni i w puszczy”). Niezwykle pomocna przy organizacji wystaw okazała się współpraca z Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Podziwiając wystawy można było na tablicy interaktywnej obejrzeć prezentację multimedialną „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”.
Obchody uroczystości zakończył poczęstunek przygotowany przez firmę „U Barbórki” Pani Barbary Hermanowicz. Na tę okoliczność właściciel cukierni „U Romana” Pan Roman Grzegorzewski przekazał tort w kształcie „Koncepcji pracy szkoły” a pozostałe ciasta upiekli rodzice uczniów.
Nadanie Szkole Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim imienia Henryka Sienkiewicza to ogromne wyróżnienie dla szkoły i lokalnego środowiska. To także wyraz szacunku dla tego zasłużonego powieściopisarza i wielkiego Polaka. To jednocześnie wielka odpowiedzialność i zobowiązanie.
Dołożymy wszelkich starań, by nasi uczniowie godnie reprezentowali, tak zacnego Patrona, by czerpali z jego przebogatej spuścizny i cenili takie wartości jak patriotyzm, dobro, prawda i piękno.Katarzyna Łapawa- Siarnik
Hanna Forbrich